Your IP: 54.158.251.104 United States Near: United States

Lookup IP Information

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 

Below is the list of all allocated IP address in 19.207.0.0 - 19.207.255.255 network range, sorted by latency.

Bosnia and Herzegovina This article is part of the series: Politics and government of Bosnia and Herzegovina Constitution Dayton Agreement Peace Implementation Council High Representative Valentin Inzko Presidency Nebojša Radmanović (Chairman) Željko Komšić Bakir Izetbegović Council of Ministers Chairman Nikola Špirić Parliament House of Peoples House of Representatives Political parties Elections 2002 2006 2010 Foreign relations EU accession NATO accession Political divisions Federation of Bosnia and Herzegovina President Živko Budimir Prime Minister Nermin Nikšić House of Representatives Republika Srpska President Milorad Dodik Prime Minister Aleksandar Džombić National Assembly Speaker Igor Radojičić Brčko District Other countries · Atlas Politics portal view · talk · edit This is a list of Speakers of the National Assembly of Republika Srpska. Speakers of the National Assembly of Republika Srpska (1992-Present) Name Entered office Left office Party Momčilo Krajišnik October 25, 1991 May 1996 Serbian Democratic Party Dragan Kalinić May 1996 November 4, 1998 Serbian Democratic Party Petar Đokić November 4, 1998 December 16, 2000 Socialist Party Dragan Kalinić December 16, 2000 June 29, 2004 Serbian Democratic Party Ševket Hafilović June 29, 2004 July 20, 2004 Party of Democratic Action Dušan Stojičić July 20, 2004 2006 Serbian Democratic Party Igor Radojičić February 28, 2006 Incumbent Alliance of Independent Social Democrats See also List of Presidents of Republika Srpska List of Prime Ministers of Republika Srpska Sources Political Leaders: Bosnia and Hercegovina